( Swedish, 1816 - 1880 )
Porträtt av Karl XV, konung av Sverige och Norge, iklädd husaruniform, bärandes svärds-, nordstjärne-, vasa-, Carl XIII-, St Olav-, dannebrogens- och franska médaille militaire-ordensspänne med ordensminiatyrer - höftbild
oval
signed and dated C. Staaff 1863
Förgylld originalram i nyrokoko krönt av kunglig krona vilande på hyende
Provenance:
Greve Carl Mörner af Morlanda (1792-1870), landshövding i Kronobergs län,,därefter i arv inom familjen.,Inköpt av nuvarande ägares föräldrar av ovanstående familj på 1980-talet
Porträtt av Karl XV, konung av Sverige och Norge, iklädd husaruniform, bärandes svärds-, nordstjärne-, vasa-, Carl XIII-, St Olav-, dannebrogens- och franska médaille militaire-ordensspänne med ordensminiatyrer - höftbild 1863
Konung Carl XV (1826-1872)
Four children in a yard
Winter landscape with frozen river 1874
Children skating and playing on frozen lake 1853
Fisherman on ice, woman and child watching
Winter landscape with woman and child 1869
King Oskar I
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )